В Україні триває підготовка до запуску двох центрів ядерної медицини, які забезпечать проведення ПЕТ-КТ-діагностики онкологічних захворювань за європейськими стандартами. Центри планують відкрити у Києві на базі Національного інституту раку та у Львові — на базі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького у співпраці з Львівським онкоцентром.

Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький на своїй сторінці у Facebook. «На базі нашого Комітету були проведені парламентські слухання, за результатами яких розроблено Стратегію контролю злоякісних новоутворень до 2030 року — системний документ, що відповідає європейським стандартам діагностики та лікування», — зазначив Радуцький.

Він нагадав, що в межах реалізації цієї стратегії держава вже ухвалила низку законів, спрямованих на зменшення факторів ризику розвитку раку, закупила 21 лінійний прискорювач, запровадила механізм закупівель за договорами керованого доступу, а фінансування онкологічного напряму з року в рік зростає.

Ключовим елементом нових центрів стане виробництво радіофармацевтичних препаратів для ПЕТ-КТ-сканування. Такі препарати після введення в організм накопичуються у пухлинних тканинах і дозволяють виявляти онкологічні процеси на ранніх стадіях.
«Застосування ПЕТ-КТ у рази підвищує шанси на вчасну діагностику та успішне лікування», — наголосив голова Комітету.

Водночас він звернув увагу на специфіку радіофармацевтичної продукції: період напіврозпаду ізотопів становить близько 110 хвилин, що унеможливлює транспортування препаратів на великі відстані. Саме тому виробництво радіофармпрепаратів має бути розміщене безпосередньо поруч із ПЕТ-КТ-кабінетами.

У жовтні 2025 року ДП «Медичні закупівлі України» придбало обладнання для створення двох центрів ядерної медицини, зокрема циклотрон для виробництва радіоізотопів, автоматизовані системи синтезу та мультитрейсерні комплекси. Закупівлі були профінансовані Європейським Союзом у межах інструменту Ukraine Facility.

Наразі в обох медичних закладах триває підготовчий етап: розробляються проєктні рішення, готується інфраструктура, узгоджуються технічні параметри та проводиться навчання персоналу для роботи з високотехнологічним обладнанням. Найближчим часом установи мають представити дорожні карти реалізації проєктів із визначенням етапів, строків та відповідальних осіб.

З урахуванням повного циклу підготовчих робіт введення обладнання в експлуатацію очікується не раніше липня 2027 року.

Поділитися цим дописом

Автор

Наталія Малішевська
Головний редактор журналу “Фармацевт Практик”
Ірина Єгоркіна: «Після вибухів пошкоджену аптеку поновили за добу»

Ірина Єгоркіна: «Після вибухів пошкоджену аптеку поновили за добу»

Фармацевт Практик 5 хв. читання
Українці збирають кошти для молодої рятувальниці, яка втратила руку під час атаки на Харків

Українці збирають кошти для молодої рятувальниці, яка втратила руку під час атаки на Харків

Фармацевт Практик 1 хв. читання
Міжнародна медична спільнота закликала зберегти спеціалізований кардіоцентр у Києві

Міжнародна медична спільнота закликала зберегти спеціалізований кардіоцентр у Києві

Фармацевт Практик 1 хв. читання
Ризики та можливості: що готує новий закон про закупівлі для основних гравців ринку

Ризики та можливості: що готує новий закон про закупівлі для основних гравців ринку

Фармацевт Практик 3 хв. читання
Пастка доступності: чому продаж ліків на АЗС та у вендингових автоматах — це крок назад для охорони здоров’я

Пастка доступності: чому продаж ліків на АЗС та у вендингових автоматах — це крок назад для охорони здоров’я

Фармацевт Практик 3 хв. читання
Не нашкодити словом: як фармацевту спілкуватися з військовими

Не нашкодити словом: як фармацевту спілкуватися з військовими

Ліна Миронова 4 хв. читання