У затишній аптеці АНЦ у центрі Василькова на Київщині щодня лунають десятки історій. Тут просять пігулки від тиску, заспокійливе після безсонних ночей і просто кілька хвилин розуміння та людського слова. За аптечною стійкою привітні фармацевтки Аптеки АНЦ. Серед них — Ірина Здоренко, жінка, яка під час повномасштабного вторгнення не лише залишилася працювати, а й очолила аптеку у найскладніший період.

Від мрії стати косметологом до фармації

Ірина народилася на Хмельниччині у родині військових. Тато і мама Ірини обрали для себе військову кар’єру. А це означало постійні переїзди до різних гарнізонів. Після служби в Севастополі, де родина прожила два роки , її батьків перевели до Василькова, міста на Київщині, яке  стало для неї другою батьківщиною. 

У дитинстві вона мріяла про те, як опікуватиметься жіночою красою, однак вирішальним став приклад двоюрідної сестри, що обрала фармацію. «Я подумала: чому би і мені не спробувати… І під час навчання фармація мене затягнула» — усміхається Ірина.

Після навчання в медичному коледжі ім. П. І. Гаврося та згодом НМУ ім. О. О. Богомольця, Ірина розпочала свою кар’єру в фармації. Вона знайшла своє сімейне щастя, вийшла заміж, народила доньку. У декреті в неї з’явилася амбітна мрія — піти працювати до аптеки АНЦ.

 «Це була моя мрія… я уявляла команду, фірмові краватки, атмосферу великої мережі. І ця мрія здійснилася у 2017 році», — згадує вона.

Після першого тижня роботи у Ірини захворіла маленька на той час донька, але колеги підтримували, підміняли та дочекалися доки вона вийде з лікарняного. Для Ірини це стало стимулом залишатися далі й будувати кар’єру. Саме тоді вона остаточно відчула, що це її місце.

«Я не вірила, що буде війна»

24 лютого 2022 року змінило життя назавжди. Васильків прокинувся від вибухів — російські війська атакували аеродром і цивільні об’єкти.

 «Я до останнього не вірила, що почнеться війна. Чутки ходили, але у мене навіть не була зібрана тривожна валіза. Страх, паніка, дзвінок батькам, які сказали лише: “Почалося”. Донька перелякана. У школі сказали, що можна ховатися в бомбосховищі… Але ми не пішли. Я не вийшла на зміну в той день, але вже через два дні повернулася до аптеки», — згадує Ірина Здоренко.

Росіяни намагалися захопити Васильків, мешканці, хто міг, виїздили. Фармацевти теж. Але Ірина вирішила залишитися.

«Комендантська година тоді починалася о 16:00. Над головою летіли ракети, військові літаки, лунали вибухи, було моторошно, а ми попри складну ситуацію продовжували працювати, щоб люди могли отримати необхідні ліки. Люди чекали, що аптека буде відкрита. Особливо ті, кому потрібні системні препарати», — додає фармацевтка.

Кар’єрне зростання під звуки тривог

У перші місяці повномасштабної війни фармацевти стали для багатьох не просто працівниками аптек. Стрес був настільки сильним, що відвідувачі часто приходили не лише за ліками, а й просто виговоритися. Аптека сталахабом, де людей слухали і підтримували. На той час у колективі їх залишилося тільки троє: Ірина, її завідувачка та маркувальниця. Але попри все, колектив справлявся з усіма викликами на відмінно.

У травні 2022 Ірина стала завідувачкою аптеки. Каже, що спочатку дуже переживала, що не впорається: «Я боялася цієї посади… але іншого виходу не було. І я втягнулася».

Ірина адаптувалася до нової ролі доволі швидко та з часом навіть змогла зібрати команду знову — і навіть створити власні традиції: «На День фармацевта я подарувала колегам патріотичні брошки у формі серця. Хотілося, щоб нас об’єднувала не лише форма. І потім це стало традицією — на свята обмінюватися маленькими сувенірами», — ділиться завідувачка аптеки.

Для спілкування і підтримки фармацевтки створили власний чат. «Коливночі щось трапляється — ми одразу пишемо у свій чат. Бо переживаємо одна за одну і прагнемо підтримки», — додає Ірина.

Про довіру, підтримку і вдячність

Ірина говорить про своїх відвідувачів не як про клієнтів — радше як про добрих знайомих, із якими життя давно переплелося: «У мене є дідусь, наш постійний клієнт, який приходить саме до мене. Раз на кілька днів. То щось запитає, то просто комплімент зробить. Каже: “Хотів привітатися саме з Вами”».

Особливо чутлива для Ірини тема клієнтів, які знайшли прихисток у Василькові, — вимушених переселенців.

«Приходили люди з дуже важкими історіями. Їм треба було виговоритися. Ми підтримували їх не тільки як фармацевти, а й як психологи. Багатьом допомогли знайти необхідні ліки або підказували, де можна отримати допомогу. Мені було так страшно усвідомити, що наробила війна з долями людей, які залишилися практично без нічого, але не без нашої підтримки», — розповідає Ірина.

Таке ставлення до клієнтів знаходить відгук у відвідувачів аптек. Люди повертаються подякувати, можуть принести шоколадку чи каву. Це дуже зворушливо,  каже фармацевтка. 

«Фармацевт — це не просто людина за касою»

Ірина зізнається: один із найбільш образливих стереотипів про її професію — нібито фармацевт лише «продає коробочки». Вона переконана: професію часто недооцінюють.

«Часто чуємо: “А що тут складного — стояти за касою?”. Але фармацевт — не касир. Наше навчання дуже схоже з медичним. Ми вчимося постійно, проходимо курси, багато читаємо, щоб бути обізнаними про зміни у фармацевтичній галузі», — пояснює свою точку зору Ірина.

Водночас люди нерідко очікують від фармацевта майже магічних здібностей. «Інколи просять прямо в торговому залі поставити діагноз. Хтось хоче показати висип, хтось — покашляти, щоб я «послухала», —сміється Ірина.

На її думку, головні риси, які необхідні фармацевту: витримка, організованість і вміння співчувати. «Ми працюємо з втомленими, знервованими людьми. Треба швидко орієнтуватися і не додавати їм стресу», — каже вона.

Сльози на очах у фармацевтів

Поруч із аптекою, в якій працює Ірина, — площа, де у Василькові прощаються із загиблими воїнами. Кожна така подія — біль душі для фармацевток. «Коли привозять полеглого захисника, усе місто приходить сюди. І це дуже важко переживати. Ми це все бачимо. Теж схиляємо голови у пошані перед загиблим. І тут мимоволі сльози на очах. Навіть нам інколи потрібен час, щоб оговтатися після таких моментів», — сумно зітхає Ірина.

Попри втому, страх і постійні тривоги, вона щодня повертається на роботу.Бо для людей світло в аптеці — це знак, що життя триває.


Читайте також «Ми жили в аптеках і працювали»: історія харківської аптечної мережі «Леда»

Поділитися цим дописом

Автор

МОЗ спрощує процедуру отримання ліцензій для медичних закладів та ФОПів

МОЗ спрощує процедуру отримання ліцензій для медичних закладів та ФОПів

Фармацевт Практик 1 хв. читання
Ціна контролю: скільки коштуватиме ринку утримання ОДК за новим Законом «Про лікарські засоби»

Ціна контролю: скільки коштуватиме ринку утримання ОДК за новим Законом «Про лікарські засоби»

Фармацевт Практик 3 хв. читання
Експеримент «на колесах»: чим обернеться позааптечний продаж ліків для галузі та безпеки руху

Експеримент «на колесах»: чим обернеться позааптечний продаж ліків для галузі та безпеки руху

Фармацевт Практик 4 хв. читання
Аптека «Під чорним орлом» у Львові готується до реставрації

Аптека «Під чорним орлом» у Львові готується до реставрації

Фармацевт Практик 1 хв. читання
Чому пацієнти «зриваються» на фармацевтах і як не сприймати це особисто

Чому пацієнти «зриваються» на фармацевтах і як не сприймати це особисто

Ліна Миронова 5 хв. читання
Гуманітарна допомога для лікарень: на Харківщину доставили понад 90 тисяч одиниць медичних товарів

Гуманітарна допомога для лікарень: на Харківщину доставили понад 90 тисяч одиниць медичних товарів

Фармацевт Практик 1 хв. читання